Doğan Duman, Serkan Yorgancılar – Türkçülükten İslâmcılığa Milli Türk Talebe Birliği

Serkan Yorgancılar ve Doğan Duman Bey’lerin birlikte kaleme aldığı ve on bir yıl sonra ikinci baskısı yapılan eser, Türkiye’nin en uzun soluklu öğrenci hareketi olan Milli Türk Talebe Birliği (MTTB) üzerine yazılmış ilk eserlerdendir. Eser aynı zamanda, yazarı olan Serkan Yorgancılar Bey’in yüksek lisans çalışmasından derlenerek hazırlanmıştır. Daha önce okumuş olduğum Muhittin Çolak Bey’in kaleme aldığı Her Şey Milliyetçi Türkiye İçin eseri, Ülkücü Hareket’in kuruluşunu, teşkilatlanmasını ve dönemin öğrenci hareketleri hakkında kafamızda fikir oluşması sağlamıştır. Bu eser de yine aynı dönemi farklı bir öğrenci hareketini anlamak, onların gözünden döneme, olaylara bakmak açısından özellikle de karşılaştırma yapabilmek açısından okunması gereken bir eserdir.

Eserin içeriğine girmeden önce Milli Türk Talebe Birliği üzerinde bilgilerim oldukça az, daha ziyade duyduklarımız ya da okuduğumuz kitaplarda geçen birkaç satırdan ibaretti. Ülkemizin son döneminde yönetim kadrosunda Cumhurbaşkanı, Meclis Başkanı ve Başbakanlık yapan kişiler başta olmak üzere, bürokraside görev yapan çok önemli kişilerin yetiştiği MTTB hakkında bir eser okunması ülkemizin yöneten kişilerin gerek siyasi gerek fikri yapılarını anlamak açısından da önemlidir.

Eser beş bölümden oluşmaktadır. Akademik bir eser olması sebebiyle dipnotlar ile desteklenmiş, çok geniş bir kaynakçaya sahip, dili sade, akıcı ve anlaşılır bir eserdir.  Eserin birinci bölümünde Türk Milliyetçiliğinin Doğuşu başlığı altında önce Türk Milliyetçiliğinin nasıl ortaya çıktığını, akabinde de Ziya Gökalp ve Yusuf Akçura gibi Türkçülük fikrinin önde gelen kişilerini anlatan yazılar ile başlamıştır. Bu bölümde MTTB denilince akla gelen önemli olaylar; MTTB’nin sembolü olan Kurt, Vagon-Li Hadisesi, Razgard Hadisesi ve Hatay Mitingi ile alakalı detaylı bilgiler verilerek MTTB’nin en fazla gündeme gelen konuları anlatılmıştır. Yine bu bölümde MTTB’nin tarihi süreci, yapılanması, faaliyetleri detaylı olarak anlatılmıştır. Bu bölümde en dikkat çeken kısımlardan birisi de MTTB’nin sol öğrenci birliği ile yaptığı tarihi birleşme ile fikri yapısının tamamen değişmesi ve Komünizme karşı yaptığı eylemler detaylı anlatıldığı kısımdır.

Eserin ikinci bölümü MTTB ve Muhafazakar Dönem başlığı altında MTTB’nin Milliyetçi/Muhafazakar bir çizgiye gelişi ile Rasim Cinisli ve İsmail Kahraman dönemleri detaylı olarak işlenmiştir. Eserin üçüncü bölümünde ise MTTB’nin milliyetçilerden tamamen arındırıldığı amblemindeki Kurt figürü yerine Kuranı Kerim’in amblem olarak seçildiği yazarlara göre “İslamcılaştığı” dönemin anlatıldığı bölümdür. Bu bölümde MTTB’nin dönem başkanları ve o dönemdeki önemli olaylar kronolojiye dikkat ederek detaylıca anlatılmıştır. Bu bölümde öğrenci olayların olduğu yıllar MTTB’nin üyelerini bu çatışmadan nasıl uzak tuttuğu, çatışmaların içerisine nasıl çekilmek istendiği, Necmettin Erbakan’ın partisine yanaştığı için yaşadığı bölünme detaylı olarak anlatılmıştır. Yine bu bölümde Süleyman Özmen ile alakalı da belki de çoğu kişinin ilk defa duyacağı bilgiler de görmeniz mümkündür.

Eserin dördüncü bölümü MTTB’nin diğer öğrenci birlikleri ile olan ilişkisi ve yaşanan olaylar örnek verilerek detaylı bir şekilde anlatılmıştır. Yine bu bölümde MTTB’nin yaşadığı bölünme ve bölünme sonrası ortaya çıkan Akıncılar ile yaşadığı fikri ayrılıklar detaylı olarak işlenmiştir.

Eserin belki de en ilginç bilgilerinin yer aldığı beşinci ve son bölümü MTTB ve gençliğin arayışları başlığı altında yer almaktadır. Özellikle “Milli Sinema ya da Allah’ı Arayan Sanat” başlıklı bölüm sinema sektörüne MTTB’nin yaptığı katkıların anlatıldığı bölümdür. Yine bu bölümde Mehmet Akif Ersoy, Necip Fazıl, Kıbrıs’ın MTTB için önemini ayrıntılı okuyabilirsiniz.

MTTB, 1916 yılında kurulmuş, üyelerini öğrenci olaylarına karıştırmamış, Ayasofya, Kıbrıs ve Kominizim ile alakalı ilk eylemleri düzenleyen, sinema ile alakalı sempozyum yapan bir öğrenci hareketidir. MTTB, Atatürk Milliyetçiliği, Sol, Muhafazakarlık ve en son da İslamcılık fikrini benimsemiş, siyaseten Erbakan Hoca’yı destekleyip, aksiyoner olmadığı için zaman zaman bölünme yaşayan ama en önemlisi ülkemizi son dönemde yöneten kadroların yetiştiği bir birliktir. 1980 yılında kapatılan ve son dönemlerde eski üyeleri tarafından yeniden açılan MTTB ile alakalı bu eser, dönemi merak edenler ve ülkemizin yönetim kadrosunun hangi fikri yapıda yetiştiğini anlamak isteyenler için okunması gereken bir eserdir. Okuyup anlamanız temennisiyle.

Doğan DUMAN & Serkan YORGANCILAR, Maarif Mektepleri Yayınları, 2. Baskı, Ankara, 2018, 270 Sayfa, ISBN:  978-605-9791-92-2

Yazar: Ömer UMUR

0 0 oy
İçeriği Değerlendir