Osman Şenaydın – Kara Arslan’ın Kükreyişi

Kara Arslan’ın Kükreyişi Osman Şenaydın’ın, Türk edebiyatında eksikliği hissedilen, son yıllarda okuyucu tarafından ilgi görmeye başlayan fantastik türde bir eser. Kitap bu alanda yeni bir ses ve soluk olmak maksadıyla yayınlanmış ve okuyucuları ile buluştuğunda gerekli ilgiyi göreceği muhakkak. Yazar, hikâye anlatımına başlamadan önce, daha önsözde okuyucuya uzun soluklu bir eserin ilk kitabını ellerine aldıklarını ve maceranın sonraki kitaplar ile devam edeceğini müjdelerken, bu eserin serinin ilk kitabı olması hasebiyle dikkatle okunmasının diğer kitaplarda devam edecek serüveni daha anlaşılır kılacağını belirtiyor. Osman Şenaydın, fantastik türde yazan diğer yazarlar gibi hayal âleminde gezinti yaptırırken hayal dünyamızın gelişeceğini, yeni yorum ve düşüncelere de kapı aralayabileceğini belirtiyor. Önsözün ardından okuyucuya kılavuz olması için eserde karşılaşılabilecek terimleri derlediği Fantastik Terimler Sözlüğünü okuyucusuna sunarak serüven için bütün hazırlıkları tamamlıyor.

Serüven Etingel diyarında cesur savaşçılar ve gemicilerle dolu bir liman kenti olan Azerte’de başlıyor. Serüvenin geçeceği yer ile ilgili kapsamlı bir tanıtım yapıldıktan sonra bütün diyarların kutsal gün olarak kabul ettiği ve kimsenin birbiri ile savaşmadığı dönem olan Dünya Günü’nde Azerte’nin güçlü surlarına yapılan saldırı ile serüven bir anda heyecan dalgasına karışıp sizi de kitabın büyüsüne dâhil ediyor. Zed ve Lahire isimli kahramanlar hemen serüvende yanınızda bitiyor ve görevlerini tamamlayıp geldikleri işgal altındaki Azerte’de onlarla beraber barış olması gereken günde çarpışmanın ortasına düşüyorsunuz. Daha önceki savaşlarda yendikleri Methlerin dağılıp parçalanmışken birden düzenli ordu kurup yurtlarına saldırıya geçmeleri Azertelileri hem şaşırtıyor hem de onları savaşta yenip dağıtan komutanları şaşkınlığa itiyor. Kısa dönemde bu şekilde yeniden toplanıp düzenli ordu kurmalarını garipsiyorlar.

Kahramanlar ilk olarak Ulfan topluluğuna gitmiş, Ulfan topluluğu durumunun pek iyi olmaması, ekonomik olarak zayıf olmaları nedeniyle bu ittifakta yer almalarının zor olduğunu belirtmelerine rağmen kahramanlar elçi olduklarını, nihai kararı kendilerinin vermesi gerektiğini belirtip oradan ayrılmışlardır.

Kahramanlarımız cüceler diyarında kurulan konseye durum hakkında bilgi vermek, Ulfanlarına Meth belasını defetmelerine yardımcı olmalarını istemek için yola çıktıklarında dev örümcekler ve kurtlarla geçen maceralı bir yolculuğa at sürmüşlerdir. Cüceler diyarında konseye bilgi verirken orada delilik suçu ile yargılanan başka bir topluluğun cücesi ile de dost olup yanlarına yoldaş almışlardır. Cücenin boyundan büyük güçleri ile şaşkınlık yaşarken yeni maceralarında ortaya çıkmasına serüvenin bir kahraman daha kazanmasına yol açacak. Diyardan diyara giderken farklı diyarların farklı yaşayanları ve onların yaşamlarını da görüp hayal dünyasının genişliğinde macera hız kesmeden devam ederken kahramanlarımız serüvenden serüvene, bir diyardan başka bir diyara geçip hem Azerte’nin kurtuluşu için çabalayacak hem de hayatlarının değişimine şahit olacaklardır.

Fantastik türün güzel bir örneği olarak kütüphanelerimizi süsleyecek olan Kara Arslan’ın Kükreyişi kurgusu, hayat verdiği kahramanları, doğaüstü varlıkları ile bambaşka dünyalarda gerçek ile hayallerin buluşmasını sağlayıp hayal dünyamızın gelişmesinde, bambaşka bir bakış açısı ile hayata bakmamızda etkili olacaktır. Fantastik türün birçok bilgisayar oyununa ilham kaynağı olduğu akıllardan uzak tutulmadan, yazarın da oynadığı bilgisayar oyunları ile fantastik türe merak sardığını, yazma ihtiyacını bu türde bir eser ortaya koyarak karşıladığını kendisi hakkında bilgi verirken bize aktarmıştır. Eser bu türe merak duyanlar için ideal bir eser olma özelliği taşımaktadır. Kitabın arka kapağında da dediği gibi; bir efsanenin doğuşuna şahitlik etmek isteyenler için…

Osman ŞENAYDIN, Gece Kitaplığı, Ankara 2019, 1. Baskı, 447 Sayfa, ISBN 978-625-7976- 33-6

Yazar: Fatih OĞHAN

0 0 oy
İçeriği Değerlendir