Ahmet Turan Tiryaki – Güvercinköy

Ahmet Turan Tiryaki Güvercinköy adlı hikâye kitabında Ayarsız Dergisi okuyucusunun okuma fırsatı bulduğu ya da bu kitapla ilk kez okuyacağı yirmi dört değerli hikaye ile okuyucuyu buluşturuyor.

Edebiyatın maharet isteyen zor bir türü olan hikâyeciliği ile yazar hünerini de konuşturuyor. Chopin ile Cemil Bey’in melodileri arasında karadut içmeye var iseniz, Müslüm Gürses namı değer Müslüm Baba ile alakalı okuduğunuz okuyacağınız en enfes en Müslüm Baba hikayesine var iseniz, Merzifon ovasında Sıdki Baba ile Piri Baba ile deyişler söylemeye dinlemeye var iseniz, Lazzat’ın da katıldığı Kazakistan Kurtuluş Mücadelesine gönüllü olmak, Altınay’ın Lazzatsız diktiği her bir mumda gözyaşı  dökmeye var iseniz, Azerbaycan Türkü’nün Rus’dan Fars’tan gördüğü zulmü duyduğunuzda hayata ve bu dünyaya küsmemeye var iseniz, Törekul’un, Stalin’den çektiği çekeceğini duyduğunuzda gözleriniz dolsa da sükunetle kalmaya var iseniz, Sovyetlerin Türk’e reva gördüklerini şeytan görse şaşardı, donardı veyahut buz keserdi de sen Sovyet’in marifeti tek suçu Türk olmaları nedeni ile  toplu mezarlardan kemiklerini çıkartıp Baba- Abi özlemi çekenlere kavuşturmaya onları kendi mezarlarıyla buluşturmaya var isen, Kızıl Moskof’un Sovyetler denen canavara dönüşüp Bakü gecelerine çöktüğü vakitte Çırpınırdı Karadeniz’i Kırım’ın en güzel sesi Nesrin Sipahi ile söylemeye var isen Güvercinköy isimli kitapla buluşmak için fazla bekleme o zaman.

Her hikaye ile sizi alıp başka bir âleme başka bir duygunun içine bırakan yazar o anı üslubu, dili, kurgusu ile öyle güzel anlatıyor ki yaşıyorsunuz o anda. Kimi zaman tanınmış kişilerin yanına götüren yazar sanki hep orada onlarlaymışsınızı size hissettiriyor. Hele Türk Dünyasının ikliminde ya üşüyorsunuz donuyorsunuz zalimlerin işkencehanesinde zulme uğruyorsunuz yada kanat çırpıyorsunuz umuda ve hürriyete.

Yazarın akıcı dili ile kitabı okumaya devam ederken ya sayfaların üstüne düşen gözyaşlarınızla duruyorsunuz ya da dalıyorsunuz bildiğiniz bilmediğiniz yerlerin düşünde. Her hikayede bir başka an’a bir başka konuya bir başka yaşama konuk olduğunuz için kafa dağıtmak için değil kafa yormak için okunacak bir kitap Güvercinköy.

Kitaba ismini veren hikâye ise daha bir okutuyor kendini usul usul… Okutmakla kalmıyor düşündürüyor sonunu okuyucu düşünsün kendi de hikâyeye ortak olsun diye kahramanları çekiyor aradan size bırakıyor gerisini.

Mustafa ve Güldane aşkında ah – vahlar da kaldıysanız sonrasında bir mola verin soluksuz okunacak kitabın ortasında. Üç arkadaşın ölen arkadaşlarının bıraktığı garip vasiyeti karşısında siz ne yapardınız acaba ben çok düşündüm çıkamadım işin içinden. Yazar Kırmızı Ayakkabılar ile size dünyadan bir hikaye boyu alıp dünyadan çok uzaklara uzaya götürüyor. Bu hikâye bittiğinde yeniden dünyaya ışınlanacaksınız merak etmeyin.

Beş yüz liralık Vatan’ı kitabın yazarı sonlara saklamış bu kitabı hiç unutmayın diye sanırım Kemal Öğretmen beklenen, umulan, umudun ete kemiğe bürünmüş hali, geldiğinde varlığı ile içimizi ısıtan bütün sorumluluklarımızı o yapar diye üstüne yıktığımız Kemal Öğretmen. Saddam’ın zulmünden nasiplenmiş suçu Türk olmaktan başka bir şey olmayan yine başka acılı Türk coğrafyasının başka bir ailesi ve onların dramı hayalleri, umutları istekleri ve tabiî ki Meryem Hanım’ın tek isteğinin gerçekleştiği vakit dilimleri okuyucuya bu kitapla sunuluyor.

Yazarımız Ahmet Turan Tiryaki kitabın başından sonuna kadar yüreğimize o kadar çok dokunuyor ki Türk coğrafyasında o kadar yüreğimizi acılarımızı hatırlatıyor ki acıların içinde zor tutuyoruz duygularımızı, gözyaşlarımızı, söyleyeceklerimizi son hikâyesinde Kıbrıs’a uzanıyor. Türk Mukavemet Teşkilatı mücadelesi ile Rahmetli Rauf Denktaş’a selam durduktan sonra o duygu yoğunluğu ile kitabı sonlandırıyor okuyucu. Okumak gerekli ise ufkumuzu genişletmek için bu kitap özellikle her Türk Gencinin genelde de herkesin okuması gereken bir kitap.

Ahmet Turan TİRYAKİ, Tün Kitap,  1. Baskı, ISBN: 978-605-67852-7-6, 204 Sayfa, 2018

Yazar: Fatih OĞHAN

0 0 oy
İçeriği Değerlendir