Gonca Elmas Akay – 3 Kadın 3 Kahraman Bir Vatan

Kitabın kapağında yazan “Kadın her devrin kahramanıdır” sloganı dikkati çekiyor ve aslında kitabı anlatıyor bize. Sonra yazar Gonca Elmas Akay üniversiteden ekonomi bölümü mezunu olan yazar, şair ve yapımcı. “Kara Fatma”, “10 Çiçek 1 Böcek” ve “3 Kadın 3 Kahraman Bir Vatan” adında üç eseri mevcut. İlk romanı “Kara Fatma” ile Tüketici Akademisi 2012 yılı en iyi romanı ödülünü almış Gonca Hanım. Anlaşılacağı üzere özellikle eserleri ile Kurtuluş Savaşında kadınlarımızın kahramanlıklarını anlatmış ve anlatmaya devam ediyor yazarımız. Aslında son zamanlarda haberlerde sıkça duymaya başladığımız kadına şiddet haberlerinin çok acı bir durum olarak yüzümüze çarptığı bir zaman diliminde birden bu haberlerin tam karşısına yazarımız Gonca Elmas Akay bu kitabı ile dikiliyor. Peki aslında biz Türkler ve Müslümanlar kadına nasıl değer veriyorduk ve ne oldu da bu hale geldik sorusunu kendimize sormamızı sağlıyor. Gerek İslam öncesi Türk Tarihi gerekse İslam sonrası Türk tarihinde kadın her zaman en kıymetli yerde olmuştur. Bunun en büyük, en önemli kanıtı âlemlere rahmet olarak gönderilen Peygamberimizin “Cennet anaların ayakları altındadır” hadisi ile kadının değeri ortaya konmaktadır. İlk Türklerde her daim kağanın yanında yer alan hatuna büyük hükümdar Atilla’nın elçileri kabulünde kendisine Han’ın diye hitap edilmesi ile birlikte eşi ile elçileri tanıştırırken “Benim Han’ım” şeklinde tanıtması yine kadına verilen değeri bir kere daha ortaya koymaktadır. İşte bu örnekleri çoğaltmak mümkün ki Gonca Elmas Hanım bu örnekleri kurtuluş savaşımızda kahramanlıklarını gösteren kadınlarımız ile vermektedir. Tabi sadece kadın kahramanları değil devrin sosyal yapısını, köy yaşantısını ve bu yaşantı içinde kadının yeri ve durumunu da anlatıyor.

Kitap beş bölümden oluşuyor. İlk üç bölümde üç kahramanın yani Şerife Bacı, Halime Onbaşı ve Necibe Nine’nin hayatı anlatılıyor. İlk bölümde Kastamonu Seydiler Köyü’nde Şerife Bacı’nın çileli hayat öyküsü var. Anne ve babası olmayan Şerife ile yine anne ve babası olmayan komşu köydeki Arif’in yolu evlilik ile kesişiyor. Her ikisi deher ne kadar öz olmasa da kendilerini büyüten anne ve babalarını çok sevmektedir. İlk zamanlar çok güzel geçmektedir. Ta ki Çanakkale Savaşı için köydeki gençler silahaltına alınana kadar. Çünkü bu andan itibaren Arif askere gidecek Şerife için çile başlayacaktır. Önce kendi anne, babası sonra ise Arif’in anne ve babası vefat edecek, Şerife Arif’i beklemeye başlayacak sevgisi ile hayata tutunmaya çalışacakken bu esnada Arif’in de şehadet haberi gelecektir. Köy yerinde tek başına bir kadın olmaz ya evlen ya da bu köyden göç baskılarına dayanamayacak ve bir müddet sonra Yusuf ile evlenecektir. Bu evlilikten beklentileri farklı iken gerek fiziki gerekse cinsel şiddet mağduru olacaktır.“Her evden bir kağnı İnebolu’ya giderek yük taşıyacaktır” diye bağıran tellal Şerife için kurtuluş yolunu, Kurtuluş Savaşımız için ise İstiklal Yolunu açıyordu.

İkinci bölümde ise Kastamonu Kemah Köyü’nde yaşayan köylüler tarafından Erkek Halime olarak adlandırılan Halime Onbaşı’nın sevdası ve kahramanlığı var. Halime abisinin sevdiği kıza kavuşmasında çok önemli çabalar sarf etmiş ve bu çabası neticesinde bu düğün gerçekleşmiştir. Ancak bu mutluluk önce abisi Sadık’ın Çanakkale Cephesi’ne askere alınması ile biraz hüzne boğulur. Ancak yeni gelin Seher hamiledir ve bu sevinç evi şenlendirmeye yeter. Doğum haberini alan Sadık askerden izin alamaz ve oğlu Hasan’ı görmek için firar eder ve gördükten sonra tekrar teslim olarak cephede savaşmaya devam eder. Ancak Sadık’ın şehadet şerbeti içtiği haberi evi yasa boğar. Abisin arkadaşı Ömer’e gizli bir sevda besleyen halime hem bu haber hem de Ömer’in evlenme haberi ile yıkılır. İşte bu esnada yankılanan “Her evden bir kağnı İnebolu’ya giderek yük taşıyacaktır” nidası  Halime Onbaşı’yı Kurtuluş savaşımızın istiklal yoluna çağırıyordu.

Üçüncü bölümde ise Kastamonu Akmescit Köyü’nde zalim ağaya karşı mücadele veren Yaşar Efendi ve hanımı ağa tarafından zehirlenecek oğlu İzzet, gelini Sıdıka ve torunu Necibe bu saldırıdan kurtulacaktır. İzzet ve ailesi içinzor günler başlamıştır. Önce kıtlık ve açlık daha sonra İzzet’in Çanakkale cephesine gidişi ve esir düşmesi neticesinde bir daha haber alınamaması ile yalnız kalan anne ve kız. Aslında Sıdıka yalnız değildi. Köyün delisi Nedim karnını her daim doyuran Sıdıka’ya vefasını gösteriyor yanlarından ayrılmıyor hatta köy ahalisinin kendisine yemesi için verdikleri yiyecekleri onlarla paylaşıyordu. Bu zor günlerde bir diğer yardımcıları ise kahveci Rıza efendi idi. Her köyde yankılanan “Her evden bir kağnı İnebolu’ya giderek yük taşıyacaktır” cümlesi Akmescit köyünde de yankılanınca Sıdıka kızı ile birlikte bu yolculuğa çıkmaya karar verir.

Dördüncü bölümde kahramanlarımız İstiklal yolunda kahraman ordumuz için cephane taşımak üzere İnebolu limanına doğru yola çıkarlar. Gidiş zor olur ama asıl dönüş daha zor olacaktır. Çünkü çeteler cephaneyi ele geçirmek isteyecekler ve saldıracaklardır. Halime Onbaşı da dahil olmak üzere çeteciler ile müthiş çarpışmış ancak bu sırada Ömer şehadete ermiş Halime bir kez daha yıkılmıştır.Dönüş yolunda Yusuf’tan olma Elif Bebek ile Şerife Bacı çok zorlanmakta idi. Aynı şekilde hasta hasta yola çıkan Sıdıka da sıkıntı içinde idi. Önce Sıdıka şehadete ererek İzzet ile ebedi alemde buluşur. Kafilenin en arkasında kalan Şerife yolda öküzlerinin sırayla ölmesi neticesinde kağnıyı kendisi çekmeye başlar. Tüm kafile karakola varmış ancak Şerife ışıkları görünen karakola varmak için takati kalmadığından son gücü ile Elif’in üzerine yatarak onun donması önler ve şehit olarak Arif’ine kavuşur. Karakolda Mustafa Kemal kafileyi karşılar ve Halime ile de kısaca sohbet eder.

Beşinci bölümde Mustafa Kemal Kurtuluş Savaşını zaferle sonuçlandırarak yeni devleti kurduktan sonra kadın kahramanları Çankaya köşkünde toplar misafir eder. Bunlardan biri Halime’dir. Halime Latife Hanım tarafından kendisine iletilen Ankara’da kalma ve Paşanın manevi kızı olma teklifini geri çevirir ve köyüne geri döner.

Aslında kitabın kapağında ki slogan her şeyi özetliyordu;

“Kadın her devrin kahramanıdır.”

Gonca Elmas Akay, IQ Kültür Sanat Yayınları, 3. Baskı, İstanbul, 2012,400 Sayfa, ISBN: 978-975-255-354-5

Yazar: Mehmet ÖSKAN

0 0 oy
İçeriği Değerlendir